Разлика помеѓу преработките на „Индоевропски јазици“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 134 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q19860 (translate me))
с
{{Дрво на индоевропски јазици}}
 
'''Индоевропските јазици''' се Фамилија на јазици што ги говорат најголем број на луѓе, кои се зборуваат во поголемиот дел на [[Европа]] и областите населени со Европејци и во поголемиот дел на Југозападна и [[Јужна Азија]]. Потекнуваат од непотврденнепотврдениот [[праиндоевропски јазик]] за кој се верува дека се говорел пред повеќе од 5.000 години во степските области северно од [[Црно море]] и дека се поделил на бројни дијалекти до 3.000 година пред нашата ера.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Праиндоевропски јазик]]
* [[Индоевропајани]]
* [[Список на индоевропски јазици]]
 
{{Никулец за јазик}}
 
 
[[Категорија:Индоевропски јазици| ]]