Разлика помеѓу преработките на „Словенечки јазик“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 102 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9063 (translate me))
с
<center><small>Местата каде што се зборува словенечки.</center></small>
}}
'''Словенечкиот јазик''' или, често погрешно нарекуван и само '''словенски''' (словенечки: ''slovenski jezik'' или ''slovenščina'') е еден од [[Словенски јазици|словенските јазици]]. Го говорат приближно 2 милиони говорници ширум светот, од кои повеќето живеат во [[Словенија]]. Тој е еден од малкуте јазици што го зачувале [[Двоен граматички број|двојниот граматички број]] од [[протоиндоевропскипраиндоевропски јазик|Протоиндоевропскиотпраиндоевропскиот јазик]]. Неговата граматика е доста сложена и големиот број на именувани дијалекти спореден со бројот на говорници индицира на големи варијации во јазикот.
 
== Азбука ==