Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Додадени 14 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 50 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q167420 (translate me))
с
== Потекло на Хрватите ==
 
Хрватите се од [[Словени|словенско]] национално потекло.Има неколку теории во врска со Хрватскиот етноним,кој ја поврзува денешната Хрватска нација со старо иранските племиња,Готите [[Готи]]те,прото Бугарите[[Прабугари]]те,Хуните [[Хуни]]те и Словените[[Словени]]те.
 
Хрватите се доселиле на [[Балканскиот полуостров|Балканот]] во почетокот на [[7. век|VII век]] (пред 626. година), при владеењето на [[Ираклиј]] од својата прататковина наречена ''[[Бела Хрватска]]'' која се наоѓала меѓу ''[[Бела Србија]]'' и [[Франките]]. Царот ги повикал за да ги исфрлат [[Авари|Аварите]] од [[Далмација (провинција)|Далмација]] за да се населат место нив. Од тогаш со сигурност може да зборуваме за нивната историја