Разлика помеѓу преработките на „Балтословенски јазици“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 33 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q147356 (translate me))
с
'''Балтословенските јазици''' се група јазици составени од две големи [[Индоевропски јазици|индоевропски]] јазични групи, односно од [[Словенски јазици|словенските]] и [[Балтички јазици|балтичките јазици]]. Балтичките и словенските јазици споделуваат неколку лингвистички елементи кои не можат да се пронајдат кај останатите [[индоевропски јазици]], што посочува дека овие јазици имале еден ист развој и предок. Сепак, во научната јавност има поделба за тоа од која природа е врската меѓу овие јазици, односно некои лингвисти тврдат дека оваа врска е генеолошка, а други тврдат дека тие заеднички карактеристики се како резултат на контактот на јазиците.<ref name=enc>{{Harvcoltxt|Young|2006}}</ref>.
 
Во науката се пробало да се реконструира [[прото-балтословенскипрабалтословенски јазик|прото-балтословенскиотпрабалтословенскиот јазик]], кој е директен потомок на [[прото-индоевропскипраиндоевропски јазик|прото-индоевропскиотпраиндоевропскиот јазик]]. Таквата реконструкција на овој хипотетичен јазик била извршена преку споредба и анализа на гласовите и акцентите на современите балтички и словенски јазици. <ref name=enc/>
 
==Наводи==