Германска селанска војна: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 28 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q154031 (translate me))
сНема опис на уредувањето
Германската селанска војна или Големиот револт на селаните беше најголем познат револт во областите каде се зборува германски во централна Европа. 1524-1526. Во пролетта и летото во 1525г. конфликтот смета 300,000 селани: кадешто бројот на убиените е 100,000 селани. Тоа го опфаќа исто дотогашното “Bundschuh”движењето Бундшух движење и Хуситската “Hussite”војна војната,- серија на економски и религиски револтреволтт кадештово кои учествувале, селаните, граѓаните и аристократите. За време на нивниот пораст, селаните се соочиле со неколку основни проблеми.
Демократскиот начин на нивната организација ја комплицирало нивната воена организација. Тие исто така биле фрустрирани од недостигот на важните извори како артилерија и коњаница. Повеќето од нив имале малку ,и доколку имале недостиг од некое воено искуство, извори , земале откуп од оние кои имале повеќе. Од друга страна пак нивната опозиција имала длабоки џебови со кои требало да ги снабди воените водичи во операциите кои биле против нив. И покрај блоковите, Германската селанска војна била најголемо и најраспространето востание за Француската револуција во 1789г. Тоа ги опфаќаше граѓаните, селаните, и аристократите, реторички вклучувајќи го и појавувањето на движењето на религиозните реформи , преку кое селаните барале легитимација. Војната избувнала со различни востанија, започнувајќи во југозападниот дел каде Германија граничи со АлсасАлзас, и распространувајќи се со понатамошни востанија во централните и источните делови на Германија и сегашна Австрија.