Разлика помеѓу преработките на „Клодомир“

Додадени 8 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q189660 (translate me))
с
| alt =
| caption = Поделба на Галија по смртта на Клодовик, која го покажува кралството на Клодомир заедно со оние на неговите браќа
| succession = [[Список на франкскифранкиски кралеви|Крал на Орлеан]]
| moretext =
| reign = 509 - 511
 
 
'''Клодомир''', исто така наречен и '''Хлодомер''' или '''Клодомер''' (роден околу. 495) бил вториот од четирите синови на [[Клодовик I]], [[Список на франкскифранкиски кралеви|Крал на Франките]]. По смртта на неговиот татко, во 511, тој го поделил кралството на [[Франки]]те со своите тројца браќа: [[Теудерик I]], [[Хилдеберт I]], и [[Клотар I]]. Иако Теудерик, најстариот, добил повеќе, Клодомир пола од кралството си го поделил со останатите двајца браќа. Тоа било кралството на [[Орлеан]], земено од претходното кралство [[Сијагриус]]. Кралството ги вклучувало градовите [[Тур]], [[Поатје]] и [[Орлеан]]. Клодомир се оженил со [[Гунтека]], со која имал три деца: Теодебалт, Гунтар, и [[Клодоалд]].
 
Во 523–24, веројатно по барање на неговата мајка [[Клотилда]], која барала одмазда за својот внук убиен од страна на [[Зигизмунд од Бургундија]], Клодомир им се приклучил на браќата во воен поход против [[Бургунди]]те. Откако го заробил Зигизмунд, Клодомир се вратил во Орлеан. Сепак, братот на Зигизмунд [[Гондомар од Бургундија|Гондомар]] триумфално се вратил во Бургундија со својата војска потпомогната од неговиот сојузник [[Теодорик Велики]] кралот на [[Остроготи]]те. Тој го масакрирал гарнизонот на Франките кои останале во Бургундија.
{{s-hou|[[Меровинзи|Меровиншка династија]]||495||524}}
{{s-bef|before=[[Клодовик I]]}}
{{s-ttl|title=[[Список на франкскифранкиски кралеви|Крал на Орлеан]]|years=511–524}}
{{s-aft|after=[[Клотер I]]}}
{{end}}
 
[[Категорија:Меровинзи]]
[[Категорија:ФранкскиФранкиски кралеви]]
[[Категорија:Монарси убиени во војна]]
[[Категорија:Родени во 495]]