Разлика помеѓу преработките на „Размножување“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
* ''[[Хетерогамија]]та'' се карактеризира со тоа што машките и женските гамети се разликуваат по големина, но и двете се подвижни.
----
* ''[[Оогамија]]та'' е процесот на размножување со подвижни сперматозоиди и неподвижни јајце- клетки. Се среќава кај алгите, габите, мововите и папратите.
 
=== Полово размножување кај животните ===
Анонимен корисник