Хидросфера: Разлика помеѓу преработките

Одземени 55 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 59 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q83169 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хидросферата''' е непрекинатата [[Вода|водена]] обвивка на [[Земја]]та. Таа ги опфаќа сите води во [[океан]]ите, [[Море|морињата]], [[Езеро|езерата]], [[Река|реките]], [[Мочуриште|мочуриштата]], водата што се задржува како постојан [[снег]] и [[мраз]], водата во [[атмосфера]]та и во [[Земјина кора|Земјината кора]].