Разлика помеѓу преработките на „Бурунди“

Додадени 73 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Според изворите за демографската структура на Бурунди, 70 % од населението се [[Христијани]] од кои [[католици]]те се 65 %, додека 5% се [[протестанти]] и англиканци. Покрај христијанството, втора најголема религија е локалната религија. [[Ислам|Муслиманите]] се застапени со 10% од вкупното население.<ref>[http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2007/90085.htm U.S. Department of State]</ref>
 
Официјални јазици во државата се [[кирундирунди (јазик)|рунди]] (кирунди) и [[француски јазик|француски]], но се зборува и [[свахили (јазик)|свахили]].
 
== Култура ==