Разлика помеѓу преработките на „Бурунди“

Одземени 50 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 176 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q967 (translate me))
с
|image_flag = Flag of Burundi.svg
|image_coat = Coat of arms of Burundi.svg
|national_motto = <span style="line-height:1.33em;">''"Ubumwe, Ibikorwa, Iterambere"''{{spaces|2}}<small>([[Кирундирунди (јазик)|кирундирунди]])</small><br />''"Unité, Travail, Progrès"''{{spaces|2}}<small>([[француски јазик|француски]])<br />"Единство, Работа, Прогрес"&nbsp;<sup>1</sup></small></span>
|image_map = LocationBurundi.svg
|national_anthem = ''[[Burundi bwacu]]''
|official_languages = [[Кирундирунди (јазик)|кирундирунди]], [[француски јазик|француски]]
|capital = [[Буџумбура]]
|latd=3 |latm=30 |latNS=S |longd=30 |longm=00 |longEW=E
}}
 
'''Бурунди''' ([[кирунди јазик{{lang-rn|кирунди]]: ''Burundi''}}) или официјално '''Република Бурунди''' (''Republika y'u Burundi'') е мала држава во [[Источна Африка]] без излез на море. Државата се граничи со [[Руанда]] на север, [[Танзанија]] на исток и југ и со [[Демократска Република Конго]] на запад. Бурунди има вкупна површина од 27.830 километри квадратни со население од околу 8.700.000 жители. Главен град на државата е [[Буџумбура]]. Иако нема излез на море, Бурунди излегува на езерото [[Тангањика]].
 
Уште од пред пет века, територијата на Бурунди била населена од етничките групи [[Тва]], [[Туци]] и [[Хуту]]. Преку двесте години Бурунди било владеено од [[Кралство Туци|Кралството Туци]], но на почетокот на [[20 век]], [[Германија]] и [[Белгија]] ја окупирале територијата, вклучително и [[Руанда]] и таа била позната како колонија [[Руанда-Урунди]].