Разлика помеѓу преработките на „Историја на Камерун“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 16 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1143972 (translate me))
с
{{Историја на Камерун}}
Според изворите,.<ref name="DeLancey and DeLancey">DeLancey, Mark W., and Mark Dike DeLancey (2000): ''Historical Dictionary of the Republic of Cameroon'' (3rd ed.). Lanham, Maryland: The Scarecrow Press. 2, 4, 5, 6, 16, 21, 28, 51, 105-6, 125, 131, 161, 184.</ref> територијата на денешната држава [[Камерун]] била населена уште во времето на [[Неолит|неолитот]]. На овие простори живееле племето [[Бака]] односно [[Пигмеи|пигмеитеПигмејци]]те кои живееле на овие простори најрано за разлика од останатите земји и племиња во [[Африка]]. <ref name="DeLancey and DeLancey"/>Овие племиња главно живееле на источните и јужните провинции, главно во шумите. Во текот на [[5 век]] и [[15 век]], на овие простори опстојувала цивилизацијата на племето ''Сао'', која постепено била асимилирана од страна на [[Канемска империја]].<ref>S. Decalo, 6</ref>
 
Во текот на [[1472]] година, за прв пат португалските трговци и морепловци престигнале на бреговите на денешен Камерун. Тие во своите патешествија ја опишале флората и фауната на река [[Бури (река)|Бури]], нарекувајќи ја ''Рио Дос Камароеш''. Се смета дека името на денешната земја доаѓа од оваа фраза. Кон почетокот на 1800-тите, народот Фулани успеал да го освои поголемиот дел од денешен северен Камерун. Во следните години, европските трговци успеале да ја наметнат својата моќ на овие простори. Населението, како и кај другите африкански земји, главно било користено за трговија со ровоби, кое главно служело за немените на [[Јужна Америка]]. Во текот на [[1884]] година, Камерун станал колонија на [[Германска империја|Германската империја]], која го дала почетокот на развојот на земјата, подобрувајќи ја инфраструктурата на земјата, но во исто време користејќи го трудот на локалното население.<ref name="DeLancey and DeLancey"/>По поразот на Германија во [[Прва светска војна|Првата светска војна]] во [[1919]] година, Камерун бил разделен помеѓу победителите од војната, [[Франција]] и [[Велика Британија]]. Франција го продолжил економскиот развој на земјата подобрувајќи ја исто така инфраструктурата на земјата,<ref name="DeLancey and DeLancey"/>Слично како и претходните власти, така и [[Французи|француските]], локалното население повторно го користеле за своите потреби. Од друга страна пак, [[Велика Британија]] својата територија на Камерун ја управувала од денешна Нигерија. Нигериските работници биле испраќани во јужниот дел на Камерун, кое дополнително предизвикувало незадоволство помеѓу локалното население.<ref name="DeLancey and DeLancey"/>