Разлика помеѓу преработките на „Апартхејд“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Апартхејд''' ({{lang-af|Apartheid}}, = поделеност) бил правен систем на [[раса|расна]] сегрегација<ref>[http://www.makedonski.info/search/апартхејд апартхејд] - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref> применет од страна на владеачката Националната партија во [[Јужна Африка]], помеѓу [[1948]] и [[1994]].
 
Расната сегрегација во Јужна Африка почна во колонијалните времиња во [[1652]], но апартхејд како официјална политика била воведена по општите избори од 1948 година. Новиот закон, категоризирал жители според нивните расни групи („црнци“, „белци“, „други обоени“ и „Индијци“). Станбени области исто така биле сегрегирани преку принудени отстранувања. Од [[1958]] година, црнците биле лишени од [[државјанство]]. Владата сегрегирала [[образование]], [[медицинска нега]], и други јавни услуги. Владата всушност снабдувала црнци со услуги инфериорни од оние на белците.