Разлика помеѓу преработките на „Апартхејд“

Додадени 288 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 99 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11409 (translate me))
с
'''Апартхејд''' ([[африканс]]: ''Apartheid'' - поделеност) бил правен систем на [[раса|расна]] сегрегација<ref>[http://www.makedonski.info/search/апартхејд апартхејд] - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref> применет од страна на владеачката Националната партија во [[Јужна Африка]], помеѓу [[1948]] и [[1994]].
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Апартхејд''' ([[африканс]]: ''Apartheid'' - поделеност) бил правен систем на расна сегрегација применет од страна на владеачката Националната партија во [[Јужна Африка]], помеѓу [[1948]] и [[1994]].
 
Расната сегрегација во Јужна Африка почна во колонијалните времиња во [[1652]], но апартхејд како официјална политика била воведена по општите избори од 1948 година. Новиот закон, категоризирал жители според нивните расни групи ("црнци"„црнци“, "белци"„белци“, "други„други обоени раси"обоени“ и "Индијци"„Индијци“). Станбени области исто така биле сегрегирани преку принудени отстранувања. Од [[1958]] година, црнците биле лишени од [[државјанство]]. Владата сегрегирала [[образование]], [[медицинска нега]], и други јавни услуги. Владата всушност снабдувала црнци со услуги инфериорни од оние на белците.
 
Апартхејдот предизвикал значителен внатрешниот отпор и низа протести од страна на црнците и било строго постапено против нив од страна на државата со забрана на опозициски секти, апсење на организатори и водители кои биле против апартхејдичкиот владеачки систем. Како што се ширеле немирите и незадоволноста на црнците, државните организации реагирале со зголемување на репресијата и насилството.
 
Реформите на апартхејдот во [[1980]] не успеале да ја задушат опозицијата, со што во [[1990]] година [[претседател]]от [[Фредерик Вилем де Клерк]] започнал преговори да стави крај на апартхејдот, кулминирајќи во мулти-расни демократски [[избори]] во 1994 година, кои биле добиени од страна на [[африканскиот национален конгрес]] под покровителство на [[Нелсон Мандела]]. Трагите од апартхејдот сè уште ја формираат Јужно Африканската политика и општество.
 
{{никулец}}
== Поврзано ==
* [[Расизам]]
* [[Расна сегрегација]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{политика-никулец}}
{{ЈАР-никулец}}
 
[[Категорија:Политички системи]]