Разлика помеѓу преработките на „Стефан Стамболов“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
врска
с (врска)
'''Стефан Стамболов''' (12.02.[[1854]]-18.07.[[1895]]) е виден бугарски револуционер, новинар, поет, политичар и државник, кој во [[1880]] год. станал народен пратеник и потпретседател на [[Народно собрание|Народното собрание]], а во [[1884]] и негов претседател.
 
Роден е во Трново ([[Велико Трново|Трново]]). Учи во Трново и [[Одеса]]. Учесник е во револуционерните борби на [[Бугари|Бугарскиот народ]] за ослободување пред [[1878]] г. Активен учесник е и во присоединувањето на [[Источна Румелија]] (против волјата на [[Русија]]) во [[1885]] г. Бил и еден од главните идеолози и организатори на [[Единство (комитети)|комитетите „Единство”]] [[1878]]-[[1879]]. Тој го помогнал и доаѓањето на [[Германија|германскиот]] принц [[Цар Фердинанд|Фердинанд I Сакс-Кобург-Готски]] ([[1861]]-[[1948]]) за бугарски кнез (1887), а самиот станал [[премиер]] со изразито прозападна и антируска ориентација. Бил ценет во западните држави како политичар, коj сакал да jа ослободи своjата земjа од зависност од [[Русија]].
 
Голем дел од македонските деjци биле против диктаторските методи на Стамболов и неговата ''протурска политика'', па така дошло и до книшката на Вардарски ([[Петар Попарсов|Петар Поп Арсов]]) „[[Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници]]” (1894) што всушност ја претставувала програмата на тогаш основаната [[ТМОРО]]. ''(Види [[Лозарското движење]])''
5.612

уредувања