Разлика помеѓу преработките на „Џанлука Брамбила“

Одземени 87 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за велосипедист | name = Џанлука Брамбила | image = Gianluca Brambilla.jpg | capti...)
 
с
'''Џанлука Брамбила''' (роден на {{роден|22|август|1987}}) е [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|OPQ}}.<ref>{{cite news|url= http://road.cc/content/forum/67036-transfers-2013-world-and-pro-continental-tours|first=Кит|last=Мекре|work= Road.cc|publisher=Farrelly Atkinson Ltd.|date=20 септември 2012|accessdate=8 јануари 2013|title=Преместувања за 2013}}</ref> Ја започнал професионалната кариера во 2010 со {{ct|CSF|2010}}.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://62.50.72.82/ucinet/default.asp?page=UCITeamsdetail&discipline=ROA&continent=ALL&teamscategory=&teamstype=PCT&year=2012&teamnameid=3347&npage=&search=&l=ENG|title=Колнаго-ЦСФ Инокс (COG) – IRL|accessdate=14 мај 2012|work=UCI Continental Circuits|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]}}</ref>
 
На [[Џиро д’Италија 2011]], Брамбила завршил четврти во планинскиот пласман и завршил на четвртото место на [[Џиро д’Италија 2011 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 18|етапата 18]].<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/giro-ditalia-2011/stage-18/results|title=Капеки доби една етапа за Ликвигас |first=Бери|last=Рајан|date=26 мај 2011|accessdate=14 мај 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> Брамбила имал уште два пласмани во првите десет на [[Џиро д’Италија 2012]], завршувајќи десетти на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 7|седмата етапа]],<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/532760/hesjedal-moves-into-giro-lead-after-mountain-top-finish.html |title=Хесједал премина во водство на Џиро по планинската завршница|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=12 мај 2012|accessdate=14 мај 2012|first=Најџел|last=Вин}}</ref> и седми на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 8|осмата етапа]].<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/11859/Giro-dItalia-Domenico-Pozzovivo-attacks-to-win-at-Lago-Laceno.aspx|title=Domenico Pozzovivo attacks to win at Lago Laceno|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 мај 2012|accessdate=14 мај 2012|first=Бен|last=Аткинс}}</ref>
 
== Достигнувања ==