Мурманск: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.260 бајти ,  пред 9 години
с
Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1763 (translate me)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Брише diq:Murmansk)
с (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1763 (translate me))
'''Мурманск''' е [[пристаниште]], [[град]] и [[административен центар]] на [[Мурманска област|Мурманската област]] во [[северозапад]]ниот дел на [[Русија]] и лежи на [[брег]]от на [[залив]]от [[Кола (залив)|Кола]]. Лоциран е на 12 километри од [[Баренцово Море|Баренцовото Море]], на северниот дел на [[полуостров]]от [[Кола (полуостров)|Кола]], недалеку од границата на Русија со [[Норвешка]] и [[Финска]]. Има население од околу 310.000. И покрај стагнацијата и намалувањето на населението во [[град]]от, Мурманск останува најголем град [[север]]но од [[Северен поларен круг|Северниот поларен круг]].
 
[[af:Moermansk]]
[[ar:مورمانسك]]
[[az:Murmansk]]
[[be:Горад Мурманск]]
[[be-x-old:Мурманск]]
[[bg:Мурманск]]
[[br:Mourmansk]]
[[ca:Múrmansk]]
[[cv:Мурманск]]
[[cs:Murmansk]]
[[cy:Murmansk]]
[[da:Murmansk]]
[[de:Murmansk]]
[[et:Murmansk]]
[[el:Μούρμανσκ]]
[[en:Murmansk]]
[[myv:Мурманск ош]]
[[es:Múrmansk]]
[[eo:Murmansko]]
[[eu:Murmansk]]
[[fa:مورمانسک]]
[[fr:Mourmansk]]
[[fy:Moermansk]]
[[gl:Múrmansk]]
[[ko:무르만스크]]
[[hi:मूरमान्स्क]]
[[hsb:Murmansk]]
[[hr:Murmansk]]
[[io:Murmansk]]
[[id:Murmansk]]
[[os:Мурманск]]
[[it:Murmansk]]
[[he:מורמנסק]]
[[kl:Murmansk]]
[[ka:მურმანსკი]]
[[lez:Мурманск]]
[[lv:Murmanska]]
[[lt:Murmanskas]]
[[hu:Murmanszk]]
[[nl:Moermansk]]
[[ja:ムルマンスク]]
[[no:Murmansk]]
[[nn:Murmansk]]
[[mhr:Мурманск]]
[[nds:Murmansk]]
[[pl:Murmańsk]]
[[pt:Murmansk]]
[[ro:Murmansk]]
[[ru:Мурманск]]
[[se:Murmánska]]
[[sco:Murmansk]]
[[sk:Murmansk]]
[[sl:Murmansk]]
[[szl:Murmańsk]]
[[sr:Мурманск]]
[[fi:Murmansk]]
[[sv:Murmansk]]
[[tl:Murmansk]]
[[tr:Murmansk]]
[[uk:Мурманськ]]
[[vep:Murmansk]]
[[vi:Murmansk]]
[[war:Murmansk]]
[[zh:摩爾曼斯克]]