Разлика помеѓу преработките на „Релјеф“

Додадени 658 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q186131 (translate me))
 
[[Категорија:Релјеф|*]]
Со своите релјефни карактеристики Македонија е 75% планинска земја.
Во далечното минато пред милиони години со помош на тектонските двиќења се издигнало така нареченото Родопско копно.
Границите на родопското копно се: голем дел од Бугарија па се до Преспанската, Кичевската и Полошката котлина на запад.
останатиот дел е така наречен шарски планински предел.
Анонимен корисник