Разлика помеѓу преработките на „Тарагона“

Додадени 1.218 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{For|општината на Филипините|Тарагона, Давао Ориентал}} {{Infobox settlement | name = Та...)
 
| subdivision_name1 = {{flag|Catalonia}}
| subdivision_type2 = [[Provinces of Spain|Провинција]]
| subdivision_name2 = [[Tarragona (province)|TarragonaТарагона]]
| subdivision_type3 = [[Comarques of Catalonia|Комарка]]
| subdivision_name3 = [[TarragonèsТарагонес]]
| established_title = FoundedОснован
| established_date = 5th5ти centuryвек BCПНЕ
| leader_party = [[Spanish Socialist Workers' Party|PSC]]
| leader_title = [[Градоначалник]]
| footnotes =
}}
{{Infobox World Heritage Site
| WHS = [[Тарако|Археолошки ансамбл за Тарако]]
| Image = [[File:Tarragona.Circo.Romano.jpg|250px|View of Roman Circus]]
| State Party = Шпанија
| Type = Култура
| Criteria = ii, iii
| ID = 875
| Region = [[List of World Heritage Sites in Europe|Европа и Северна Америка]]
| Year = 2000
| Session = 24th
| Link = http://whc.unesco.org/en/list/875
}}
'''Тарагона''' ({{IPA-ca|tərəˈɣonə|lang}}, {{IPA-es|taraˈɣona|lang}}; [[Phoenician language|Phoenician]]: טַרְקוֹן, ''Tarqon''; {{lang-la|Tarraco}}) е град лоциран на југот на [[Каталонија]] на северно-источниот дел на [[Шпанија]], покрај Средоземното море. Главен град на шпанската провинција [[Тарагона (провинција)|со истото име]]. Географски, на север се граничи со провинцијата Барселона. Главниот град има популација од 134,085 жители.
2

уредувања