Запад: Разлика помеѓу преработките

Додадени 37 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Compass Rose Macedonian West.svg|мини|десно|Запад на компас]]
'''Запад''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[исток]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Запад е спротивниот правец во кој земната топка се врти околу нејзината оска и генералната насока во која очигледно зајдува [[сонце]]то. Во [[навигација]]та со [[компас]], запад е означен со агол од однос 270°.
 
 
{{Страни на светот}}
 
[[Категорија:Ориентација]]