Разлика помеѓу преработките на „Никица Јелавиќ“

Додадени 19 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q221233 (translate me))
'''Никица Јелавиќ''' е [[Хрватска|хрватски]] [[фудбал]]ер кој настапува за тимот на [[ФК Евертон|Евертон]], откако во јануари 2012 го комплетираше својот трансфер од шкотскиот гигант [[ФК Глазгов Ренџерс|Ренџерс]]. Игра на позицијата [[напад (фудбал)|напаѓач]].
 
==Кариера==
Тој ја започна својата професионална кариера во екипата на [[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]] во 2002 пред да замине во белгискиот [[ФК Зулте Варегем|Зулте Варегем]]. Eдна година подоцна тој потпиша за австрискиот [[ФК Рапид Виена|Рапид]]. Во сезоната 2008-09 тој постигна 18 гола и играше многу добро, соработувајќи во нападот со [[Ервин Хофер]] и [[Стефан Мејерхофер]] тројцата заедно постигнаа дури 76 од 89 голови на тимот. Но, за жал и покрај толку големиот број на постигнати голови [[ФК Рапид Виена|Рапид]] завршува на 2. место со 4 бода помалку од шампионот [[ФК Ред Бул Салцбург|Ред Бул Салцбург]]. Во летото 2010 доаѓа во Ренџерс со кој успеа да ја освои Шкотксата Премиер лига и шкотскиот куп пред да се пресели во [[ФК Евертон|Евертон]]. За тимот од [[Ливерпул]] Јелавиќ потпишува на 31-ви декември 2012, во последниот ден од зимскиот трансферен прозорец. Своето деби за [[ФК Евертон|''карамелите'']] го има на 4-ти фебруари 2012 влегувајќи од клупата за резерви на местото на аргентинецот [[Денис Страквалурси]] во 60-тата минута од мечот против [[ФК Виган Атлетик|Виган Атлетик]], кој заврши без победник 1-1. Својот прв гол за [[ФК Евертон|Евертон]] во кариерата го постигнува на 10-ти март на [[Гудисон Парк]], во победата над [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]] од 1-0. На 24 март 2012 тој го постигна својот втор погодок на гостувањето кај [[АФК Свонси Сити|Свонси]] по што следеше серија од шест натпревари на кој Јелавиќ постигна 8 голови во сите натпреварувања. Иако одигра само пола сезона за Евертон тој беше најдобар стрелец на клубот со 9 голови во 13 одиграни натпревари во [[Премиер лига]]та.