Азотна киселина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 14 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
*Азотната киселина се добива со каталитичка оксидација на амонијак од кој отпрвин се добива азот моноксид кој се оксидира до азот диоксид, а овој се раствора во вода;
*За добивање на концетрирана азотна киселина, разредената киселина се дестилира со концетрирана сулфурна киселина
 
== Својства и примена ==
Анонимен корисник