Ќаба: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 75 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q29466 (translate me))
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Ќаба''' (од [[тур.]] ''Kâbe'' < [[арап.]] الكعبة =, „коцка“) претставува најголемото свето место на [[ислам]]от. Се наоѓа во центарот на џамијата [[Џамија Масџид ал-Харам|Масџид ал-Харам]] („Голема џамија“) во [[Мека]], [[Саудиска Арабија]].
 
Самата градба е во облика на [[коцка]] и е висока околу 15 метри а долга 11 метри. Ова е градбата кон која се насочуваат муслиманите за време на молитвите. Правецот на насочување се нарекува ''кибла''. Се смета дека била создадена од страна на [[Адам]]. Во нејзиниот источен агол е вграден [[црн камен]] за кој се смета дека е остаток од [[метеорит]], и се верува дека тој бил испратен од страна на [[Бог]] по првиот грев направен од страна на Адам. [[Ибрахим]] овде го жртвувал своето јагне кон [[Бог]].
Анонимен корисник