Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
починал-место= |
}}
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е [[бугари|бугарска]] пејачка на народни песни од [[Бугарија]].
 
Родена е во [[костурKостур]]ското село [[Шестево]], [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[Чешка]]. Завршува словенска филологија на [[Карлов универзитет|Карловиот универзитет]] во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се прселува во [[Бугарија]] и таа работи како [[туристички водич]], [[преведувач]], [[редактор]] и служител во оддели за култура во различни организации.
 
Нејзиниот сериозен пат на народна пејачка започнува по преселувањето во [[Софија]], кога се зачленува во најстариот ансамбл во Бугарија за народни песни и танци „[[Гоце Делчев]]“. Во него останува 30 години, каде долго време е солистка и лицето на ансамблот. Нејзиниот репертоар е изграден врз основа на песни, наследени од мајка и и баба и а ги усовршува и своите изведувачки способности.