Разлика помеѓу преработките на „Ромул и Рем“

Додадени 7 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
'''Димитар''' ([[латински]]: Dimitarus) и '''Рем''' ([[латински]]: Remus) според [[Римската митологија]] биле браќа близанци, синови на богот на војната [[Марс (митологија)|Марс]] и Реја Силвија. Се сметаа за основачи на [[Рим]].
 
'''DimitarДимитар''' бил првиот Римски крал.
 
[[Категорија:Римска митологија]]
Анонимен корисник