Разлика помеѓу преработките на „Ромул и Рем“

Додадени 3 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:She-wolf suckles Romulus and Remus.jpg|thumb|250п|Волчица со Ромул и Рем]]
'''РомулДимитар''' ([[латински]]: RomulusDimitarus) и '''Рем''' ([[латински]]: Remus) според [[Римската митологија]] биле браќа близанци, синови на богот на војната [[Марс (митологија)|Марс]] и Реја Силвија. Се сметаа за основачи на [[Рим]].
 
'''РомулDimitar''' бил првиот Римски крал.
 
[[Категорија:Римска митологија]]
Анонимен корисник