Разлика помеѓу преработките на „Премиер“

Додадени 43 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
 
'''Премиер''' или '''претседател на владата''' е личноста која е на чело на [[влада]]та. Во зависност од моделот на организација на власта во дадена земја, овластувањата на премиерот можат да бидат широки или релативно ограничени. Обично премиерот нема конкретен ресор, но понекогаш се случува тој, истовремено со премиерската функција да ја врши функцијата [[министер]] на одредено министерство. При таков случај најчесто се работи за министерството за одбрана.
 
[[Категорија:Политика]]
 
[[ca:Primer ministre]]