Разлика помеѓу преработките на „Бугарска народна македонско-одринска револуционерна организација“

с
нема опис на уредувањето
(Бугарска народна македонско-одринска револуционерна организација)
 
с
[[Слика: Bnmoro 1910-2.jpg | десно | мини | 250п | статутот на БНМОРО.]]
'' 'Бугарската народна македонско-одрински револуционерна организација''' била револуционерна организација, основана на 4 мај 1910 година од група дејци од [[Солунски револуционерен округ|Солунски]], [[Струмички револуционерен округ|Струмичкиот]] и [[Серски револуционерен округ]] без соработниците на [[Јане Сандански]], чија задача била да добие [[автономија за Македонија и Одринско]]. Во февруари 1911 година БНМОРО се обединила со [[Внатрешна македонско-одринскиодринска револуционерна организација|ВМОРО]] на Тодор Александров.
 
== Историја ==
3.654

уредувања