Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Додадени 18 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|мапа=
}}
'''Тигриња''' ([[геезгез (јазик)|гез]]: ትግርኛ, ''tigriññā'') е [[семитски јазици|семитски јазик]] зборуван од народот [[Тиграј-Тигриња]] во централна [[Еритреја]] и е еден од двата службени јазика во [[Еритреја]] и во регионот [[Тигре]] во [[Етиопија]].
 
== Гласови ==