Разлика помеѓу преработките на „Алопатричка видообразба“

с
Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q853848 (translate me)
с (Робот: Додава sl:Alopatrična speciacija)
с (Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q853848 (translate me))
 
Пример за ваква '''алопатричка специјација''' е со островите на Јадранското море, кои настанале со покачувањето на нивото на водата. При тоа, на нив останале изолирани делови од популациите на голем број животни и растенија. Меѓу нив се и неколку видови [[гуштер|гуштери]] кои [[дивергентна еволуција|дивергентно]] еволуирале во подвидови, кај кои постапно настанувала и репродуктивна изолација на одделни острови. Слично е и со примерот на дождовниците кои се развиле по повеќе видови поради други географски бариери.
 
 
 
 
 
[[ca:Especiació al·lopàtrica]]
[[de:Allopatrische Artbildung]]
[[en:Allopatric speciation]]
[[es:Especiación alopátrica]]
[[eo:Alopatria speciiĝo]]
[[fr:Vicariance]]
[[hu:Vikarizmus]]
[[nl:Allopatrische soortvorming]]
[[no:Allopatri]]
[[pl:Specjacja allopatryczna]]
[[pt:Especiação alopátrica]]
[[fi:Allopatrinen lajiutuminen]]
[[sl:Alopatrična speciacija]]
[[sv:Allopatrisk utbredning]]
[[tr:Allopatrik türleşme]]
[[uk:Алопатрія]]
[[zh:异域物种形成]]