Инвокација: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 8 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1671839 (translate me))
Нема опис на уредувањето
'''Инвокација''' ([[латински јазик|лат.]]: ''invocare'' - “повикување“„повикување“) или молитва е повикување на [[Господ]], [[бог]] или богиња, некоја личност и сл. за да биде прашана за нешто или од неа да се побара помош, заштита или нејзино духовно присуство во одредена церемонија, или пак едноставно поради обожување. Тоа е религиозно дејство за повикување на повисока сила. На пример, во [[католицизмот]] тоа е повикување на [[светец]]от.
 
Инвокацијата обично се изведува во однапред определена форма, со [[говор]] или дејство на оној што ја прави. На пример, претходно определен текст за инвокација е молитвата “Оче наш“.