Научен метод: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 14 години
с
кат
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (кат)
Вообичаено гледиште е да се земат научните методи како основна логика на научната пракса, ''на пр.'', [[Карл Попер]]. Како и да е, истакнувањето на основната логика е оспорено од оние што ги истакнуваат социолошките аспекти (види [[социологија на наука]] и [[социологија на научно знаење]]). Научните методи се средства користени од научните заедници за изградба на основано, [[Доказ|докажано]] [[разбирање]] на нашиот природен [[свет]]. Постои [[контроверзија]] кај научните заедници за различните аспекти на ова разбирање.
 
[[Категорија:НаукаНаучен метод|*]]
 
[[af:Wetenskaplike metode]]