Щ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 99 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: '''Буквата Щ''' е дел од стандардната кирилична азбука. Во рускиот јазик буквата г...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Cyrillic alphabet navbox|
Heading=Кирилична буква Щ|
Image=|
uuc=040F|ulc=045F}}
 
'''Буквата Щ''' е дел од стандардната кирилична азбука. Во [[руски јазик|рускиот јазик]] буквата го претставува гласот /ɕʨ/ или ''шч'', потоа на [[украински јазик]] и [[русински јазик]] буквата се изговара како /ʃʧ/ а на бугарски јазик е /ʃt/. Стариот назив за буквата е ''шта'', а е наследник на глаголичната буква со исто изговарање и форма. Транскрипцијата на буквата е сложена бидејќи постојат неколку начини, меѓу кои: šč, schtsch, shch, sht. Буквата е користена во табелата А на ISO 9:1995.