Разлика помеѓу преработките на „Кис“

Одземени 2 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{dablink|Ова е статија се однесува на библиска личност. За други значења, видете [[Кис (појаснување)]]}}
 
'''Кис''' бил таткото на [[Библија|библискиот]] кралцар [[Саул]] (1 Летописи 12:1).
 
Кис бил [[Венијаминово племе|Венијаминец]] од Матриевиот род (1 Самоил 9:1; 14:51; Дела Ап. 13:21; 1 Самоил 10:21) и постои сомневање дали тој е брат или син на Нир (1 Летописи 8:33 и 9:39; 1 Самоил 14:51; 1 Летописи 6:28). Проблемот би се решил ако ги сметаме и [[Нир]] и Кис за синови на [[Авил]]. Кис живеел во [[Гибеа]]. Погребан е во [[Сила (град)|Сила]], во регионот [[Венијамин]] во денешен [[Израел]].(2 Самоил 21:14)