Разлика помеѓу преработките на „Џибути (град)“

Одземени 5 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}} <!-- Infobox ends -->
 
'''Џибути''' ({{lang-ar|جيبوتي}}, [[Сомалиски јазик{{lang-fr|сомали]]:Ville de Djibouti}}, {{lang-so|''Magaalada Jabuuti''}}, {{lang-fraa|Ville de DjiboutiGabuuti}}) е [[главен град|главен]] и најголем град на [[Република Џибути]]. Сместен е на [[полуостров]] кој ги раздвојува [[Аденски Залив|Аденскиот]] од [[Таџурански Залив|Таџуранскиот Залив]].
 
[[Податотека:Djibouti_Port.JPG|thumb|left|Градското пристаниште]]