Разлика помеѓу преработките на „Џибути (град)“

Додадени 146 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 83 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3604 (translate me))
с
|image_map = Dj-map.png
|mapsize =
|map_caption = ЛокацијаМестоположба во државатарамките Џибутина земјата
|image_map1 =
|mapsize1 =
'''Џибути''' ({{lang-ar|جيبوتي}}, [[Сомалиски јазик|сомали]]: ''Jabuuti'', {{lang-fr|Ville de Djibouti}}) е [[главен град|главен]] и најголем град на [[Република Џибути]]. Сместен е на [[полуостров]] кој ги раздвојува [[Аденски Залив|Аденскиот]] од [[Таџурански Залив|Таџуранскиот Залив]].
 
[[Податотека:Djibouti_Port.JPG|thumb|left|Градското пристаниште]]
 
 
{{Региони во Џибути}}
[[Податотека:Djibouti_Port.JPG|thumb|left|Градското пристаниште]]
{{Главни градови во Африка}}
 
[[Категорија:Градови во Џибути]]
[[Категорија:Главни градови во Адрика]]
[[Категорија:Региони во Џибути]]
 
[[bo:ཇི་བའོ་ཊི། (གྲོང་རྡལ།)]]