Разлика помеѓу преработките на „Џибути“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
== Етимологија ==
Името на [[Џибути]] е добиено по најдолната точка на заливот [[Таџура (залив)|Таџура]]. Денес се претпоставува дека потекнува од [[афарски јазик|афарскиот]] збор ''gabouti'' и тоа значи еден вид бришалка за пред врата изработена од палмово дрво. Покрај оваа, постои и уште една непотврдена теза која вели дека Џибути значи „земја на Техути“ или „земја на [[Тот]]“, по староегипетскиот бог. Колонијалните имиња на Џибути биле [[Француска територија на Афарите и Исаите]] (двете најголеми етнички групи) и [[Француски Сомалиленд]] (види Сомалија).
{{Main|Име на Џибути}}
Името на [[Џибути]] е добиено по најдолната точка на заливот [[Таџура]]. Денес се претпоставува дека потекнува од [[афарски јазик|афарскиот]] збор ''gabouti'' и тоа значи еден вид бришалка за пред врата изработена од палмово дрво. Покрај оваа, постои и уште една непотврдена теза која вели дека Џибути значи „земја на Техути“ или „земја на [[Тот]]“, по староегипетскиот бог. Колонијалните имиња на Џибути биле [[Француска територија на Афарите и Исаите]] (двете најголеми етнички групи) и [[Француски Сомалиленд]] (види Сомалија).
 
== Историја ==
Џибути е [[полупретседателска република]], каде извршната власт е во рацете на [[Влада на Џибути|владата]], а законодавната е во рацете на владата и [[Собрание на Џибути|собранието]]. Моментален претседател на Џибути е [[Исмаил Омар Гуелех]]. Политичкиот живот е доминиран од една партија, бидејќи опозицијата ги бојкотираше изборите во 2005 и 2008 година и уставот на Џибути, кој е усвоен во [[1992]] година.
 
Владата ја контролира сомалиската групата [[Иса (Сомалијци)|Иса]]. Скоро државата излегла од [[Граѓанска војна во Џибути|еднодекаднатаеднодецениската граѓанска војна]] помеѓу [[Афари]]те и Иса.
 
== Административна поделба ==