Разлика помеѓу преработките на „Крстоносна војна од 1101“

промена на кодот со шаблон
с (Бот Додава: nl:Kruisvaart van 1101)
(промена на кодот со шаблон)
По паѓањето на [[Ерусалим]] и превземањето на [[Светиот Гроб|Светиот Гроб]] од страна на [[крстоносци|крстоносците]], нивната главна цел била постигнета. Многу од [[крстоносци|крстоносците]] се вратиле по своите земји, но имало и такви кои останале во [[Ерусалим]]. Во текот на [[1101]] година бил организиран нов поход од страна на [[Етиен Де Блоа]] и [[Југ Де Вермондоа]], кои се упатиле кон своите земји пред да биде превземан [[Ерусалим]].
 
Новиот [[папа Паскал II]], наследникот на [[Папа Урбан II|Урбан II]], посакувал нов поход. Овој поход најмногу бил организиран се со цел да се освои [[Анадолија]], каде според кралската власт морало да се освои за да не им пречат кон патот за [[Ерусалим]] [[турски селџуци|селџуците]]. Овој поход завршил катастрофално за [[крстоносци|крстоносците]] .
 
 
 
{{Крстоносни војни-никулец}}
<div class="boilerplate metadata" id="stub">[[Слика:Crusades war.jpg|50п]]&nbsp;''Оваа статија поврзана со [[Крстоносни војни|Крстоносните војни]] е [[Википедија:Што е никулец?|никулец]]. Можете да [[Помош:Како да уредам страница|помогнете]] со тоа што ќе ја [{{SERVER}}{{localurl:{{NAMESPACE}}:{{PAGENAME}}|action=edit}} проширите]''.</div>
 
 
[[Категорија:Битки во крстоносните војни]]