Покраина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Во многу земји оваа целина се нарекува „'''провинција'''“,<ref>[http://www.makedonski.info/search/провинција „провинција“] - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref> што потекнува од [[латински јазик|латинските]] поими ''pro-'' („во име на“) и ''vincere'' („победува, запоседнува“). Така, провинцијата претставувала територија под власта на [[римски магистрат]] кој ја управувале во име на неговата држава. Во тој облик, првите провинции се јавуваат во [[Римска република|републиканскиот период]] и се однесуваат на поголеми подрачја под римско владение (на пр. [[Римска провинција Македонија|провинцијата Македонија]]).
 
Во многу [[федењрацијафедерација|федеративни]] и [[конфедерација|конфедеративни]] држави, покраината не е јасно потчинета на централната власт, туку се смета за [[суверенитет|суверена]] во однос на разни уставни функции. Класичен случај од оваа категорија се [[Автономна Покраина Косово и Метохија|Косово и Метохија]] и [[Војводина]] во [[СФРЈ]].
 
== Улоги ==