Разлика помеѓу преработките на „Административна поделба на Аргентина“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Аргентина]] е поделена на 23 [[покраина|покраини]] ({{lang-es|provincias}}) и еден автономен град (''ciudad autónoma''). Сите имаат свои устави, но сепак сочинуваат една федерална целина.
 
Покраините потоа се делат на [[департмани во Аргентина|департманидепартман]]и (''departamentos''), освен покраината [[Буенос Аирес (покраина)|Буенос Аирес]], која е поделена на делови (''partidos'').