Разлика помеѓу преработките на „Административна поделба на Аргентина“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Покраини во Аргентина.svg|исправено|десно|450п|Карта на покраините во Аргентина]]
[[Аргентина]] е поделена на 23 [[покраина|покраини]] ({{lang-es|provincias}}) и еден автономен град (''ciudad autónoma''). Сите имаат свои устави, но сепак сочинуваат една федерална целина.