Разлика помеѓу преработките на „Административна поделба на Аргентина“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Аргентина]] има вкупно 24 провинциипокраини.
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Аргентина]] има вкупно 24 провинции.
[[Податотека:Argentina.geohive.gif|thumb|десно|350px|Административна поделба на Аргентина.]]
 
* [[Буенос Аирес (провинцијапокраина)|Буенос Аирес]]
* [[Ентре Риос (провинцијапокраина)|Ентре Риос]]
* [[Катамарка (провинцијапокраина)|Катамарка]]
* [[Кордоба (провинцијапокраина)|Кордоба]]
* [[Кориентес (провинцијапокраина)|Кориентес]]
* [[Ла Пампа (провинцијапокраина)|Ла Пампа]]
* [[Ла Риоха (провинцијапокраина)|Ла Риоха]]
* [[Мендоза (провинцијапокраина)|Мендоза]]
* [[Мисионес (провинцијапокраина)|Мисионес]]
* [[Неуквен (провинцијапокраина)|Неуквен]]
* [[Огнена Земја, Антарктика и Јужни Атлантски Острови]]
* [[Рио Негро (провинцијапокраина)|Рио Негро]]
* [[Салта (провинцијапокраина)|Салта]]
* [[Сан Луис (провинцијапокраина)|Сан Луис]]
* [[Сан Хуан (покраина во Аргентина)|Сан Хуан]]
* [[Санта Круз (провинцијапокраина)|Санта Круз]]
* [[Санта Фе (провинцијапокраина)|Санта Фе]]
* [[Сантиаго дел Естеро]]
* [[Тукуман (провинцијапокраина)|Тукуман]]
* [[формоза (провинцијапокраина)|Формоза]]
* [[Хухуј (провинцијапокраина)|Хухуј]]
* [[Чако (провинцијапокраина)|Чако]]
* [[Чубут (провинцијапокраина)|ЧубутЏубут]] и главниот град
* [[Буенос Аирес]] како гл. град
 
 
{{Аргентина}}
[[Категорија:Аргентина]]
[[Категорија:Административна поделба на Аргентина]]
[[Категорија:Списоци за Аргентина]]