Разлика помеѓу преработките на „Самоа“

Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 142 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q683 (translate me))
с
== Административна поделба ==
 
{{MainГлавна|Административна поделба на Самоа}}
 
Самоа е составена од единаесет[[окрузи областиво Самоа|11 окрузи]] и тие се истите области кои функционирале пред доаѓањето на европејците на Самоа. Главниот центар на секоја област е задолжена за нормално функционирање на областа.
 
[[Податотека:Samoa districts numbered2.png|right|thumb|320px|ОбластиОкрузите во Самоа.]]
 
<table><td><ol>
<li>[[Туамасага]]
<li>[[Ана (област)|Ана]]
<li>[[Аига -и -ле -Таи]]
<li>[[Атуа (област)|Атуа]]
<li>[[Вао -о-Фоноти]]
 
</td></ol><td><ol start=6>