Разлика помеѓу преработките на „Лакрос“

Одземени 760 бајти ,  пред 7 години
с
Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q185851 (translate me)
с (Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q185851 (translate me))
 
Единствената пречка за развојот на лакрос на меѓународно ниво е постоењето на различни управни тела за машката и женската верзија на спортот, со тоа што машкиот лакрос бил управуван од Интернационалната лакрос федерација, а женскиот лакрос бил управуван од Интернационалната федерација и асоцијација на женски лакрос. Во август 2008 година, по четири години преговарање, двете управни тела се споија и формираа едно единствено тело, кое се нарекува Федерација на интернационален лакрос. Сите шампионати кои биле водени од двете предходни тела, потоа биле преземени од новата Федерација. Федерацијата на интернационален лакрос беше домаќин на Светскиот лакрос шампионат, во Манчестер, [[Англија]] кој се одржуваше од 15 до 24 јули 2010 година.
 
[[ar:لكروس]]
[[az:Lakros]]
[[bg:Лакрос]]
[[ca:Lacrosse]]
[[cs:Lakros]]
[[da:Lacrosse]]
[[de:Lacrosse]]
[[et:Lacrosse]]
[[en:Lacrosse]]
[[es:Lacrosse]]
[[eo:Kanada bastonludo]]
[[eu:Lacrosse]]
[[fa:لاکراس]]
[[fr:Crosse (sport)]]
[[ga:Crosógaíocht]]
[[gd:Lacrosse]]
[[ko:라크로스]]
[[hr:Lacrosse]]
[[id:Lacrosse]]
[[is:Háfleikur]]
[[it:Lacrosse]]
[[he:לקרוס]]
[[lt:Lakrosas]]
[[hu:Lacrosse]]
[[mr:लॅक्रॉस]]
[[min:Lacrosse]]
[[nl:Lacrosse]]
[[ja:ラクロス]]
[[no:Lacrosse]]
[[pl:Lacrosse]]
[[pt:Lacrosse]]
[[rm:Lacrosse]]
[[ru:Лакросс]]
[[simple:Lacrosse]]
[[sk:Lakros]]
[[sr:Лакрос]]
[[sh:Lakros]]
[[fi:Haavipallo]]
[[sv:Lacrosse]]
[[tr:Lakros]]
[[uk:Лакрос]]
[[vi:Bóng vợt]]
[[zh:袋棍球]]