Разлика помеѓу преработките на „Методија Андонов - Ченто“

нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 6 промени во текстот (од 217.16.91.193) и вратена ревизијата 2926510 на Addbot)
{{Инфокутија за личност
|име = МетодијаSpase Андонов - ЧентоAtanasov
|портрет = 22cento42.jpg
|px = 180px
|занимање = Македонски [[државник]], [[деец]] и [[борец]]
|наставка =
|родено-име =Spase Методија АндоновAtanasov
|роден-дата = {{роден на|17|август|1902}}
|роден-место = {{роден во|Прилеп|Македонија|Отоманска Империја}} {{flagicon|Ottoman Empire}}</small>
|починал-дата = {{починал на|24|јули|1957}}
|починал-место = {{починал во|Прилеп|НР Македонија}} {{flagicon|Yugoslavia}}</small>
}}'''Методија Андонов - Ченто''' (познат и како Методи) ([[17 август]] [[1902]] – [[24 јули]] [[1957]])<ref>[http://www.mn.mk/aktuelno/398-metodija-andonov-centospase Методија Андонов - Чентоatanasov]</ref> бил [[Македонци|македонски]] национален борец, деец и политичар и прв претседател на [[Президиумот на АСНОМ]]. Често, поради неговата функција на претседател на Президиумот на АСНОМ, Ченто се именува и како прв [[Претседател на Македонија]].
 
== Рани години ==
Анонимен корисник