Разлика помеѓу преработките на „Нема земја за старци“

Додадени 20 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
(оскар-шаблон)
с
Филмот има посебно позитивно критики. [[Роџер Еберт]] од Chicago Sun- Times го нарече “најдобриот филм кој браќата Коен... го снимиле”. Заслужно филмот освои многу награди на светско ниво, како и најголемата, за најдобар филм на годината на 80то доделување на [[Оскар (награди, 2008)|Оскар]].
 
 
== Улоги==
{| class="wikitable"
|- bgcolor="#CCCCCC"
|}
 
===Номинации и награди===
 
===[[БАФТА]]===
===Номинации и награди===
 
==[[БАФТА]]==
Најдобар филм ('''номинација''')<br>Најдобра режија ('''награда''') [[Џоел Коен]] и [[Итан Коен]]<br>Најдобар спореден актер ('''награда''') [[Хавиер Бардем]]<br>Најдобра споедна актерка ('''номинација''') [[Кели Мекдоналд]] <br>Најдобро адаптирано сценарио ('''номинација''') <br>Најдобра кинематографија ('''номинација''') <br> Најдобра монтажа ('''номинација''') <br> Најдобри звуци ('''номинација''')
 
===[[Златен глобус]]===
Најдобар драма филм ('''номинација''')<br>Најдобар спореден актер во драма филм ('''награда''') [[Хавиер Бардем]] <br> Најдобра режија во драма филм ('''награда''') [[Џоел Коен]] и [[Итан Коен]] <br>Најдобро сценарио ('''награда''')
 
===[[Оскар]]===
Најдобар филм ('''награда''') <br>Најдобра актер во споредна улога ('''награда''') [[Хавиер Бардем]]
<br>Најдобра режија ('''награда''') <br>Најдобро адаптирано сценарио ('''награда''') <br>Најдобра кинематографија ('''номинација''') <br>Најдобра монтажа ('''номинација''')<br>Најдобра звучна монтажа ('''номинација''') <br>Најдобри миксани звуци ('''номинација''')