Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3406447 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е [[бугари|бугарска]] пејачка на народни песни.
 
Родена е во [[костур]]ското село [[Шестево]] (на грчки Сидирохори), [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[Чешка]]. Завршува славјанскасловенска филологија на Карловскиот[[Карлов универзитет|Карловиот универзитет]] во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се прселува во [[Бугарија]] и таа работи како [[туристички водич]], [[преведувач]], [[редактор]] и служител во оддели за култура во различни организации.
 
Нејзиниот сериозен пат на народна пејачка започнува по преселувањето во [[Софија]], кога се зачленува во најстариот ансамбл во Бугарија за народни песни и танци [[Гоце Делчев]]. Во него останува 30 години, каде долго време е солистка и лицето на ансамблот. Нејзиниот репертоар е изграден врз основа на песни, наследени од мајка и и баба и а ги усовршува и своите изведувачки способности.
 
Во [[1980]] година, ги прави првите записи во Бугарското радио, а потоа и во Балкантон, [[БНТ|Бугарската телевизија]], Радио [[Благоевград]]. Тие се тиражирани на голем број грамофонски плочи, аудио и видео албуми.
* [http://www.youtube.com/watch?v=jZmN8K_1Mfk Интервју со Љубка Рондова во „Операција Слава“ дел 2]
 
== БелешкиНаводи ==
{{наводи}}
<references />
 
{{DEFAULTSORT:Рондова, Љубка}}
 
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Рондова, Љубка}}
[[Категорија:Бугарски пејачи]]
[[Категорија:Егејци]]