Разлика помеѓу преработките на „Малта (остров)“

Додадени 5 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
| additional info =
}}
'''Малта''' ({{lang-mt|Malta}}) е најголемиот од трите острови на [[Малта|малтешкиот]] архипелаг. Сместен е во средината на [[Средоземно Море|Средоземното Моер]], на југ од [[Италија]] и северно од [[Либија]]. Зафаќа површина од 246&nbsp;км². Главен град е [[Валета]], а најголем е [[Корми]]. Најголемото населена целина е [[Биркиркара]]. На островот има голем број на мали гратчиња, што заедно сочинуваат поголемо урбано подрачје со 368.250 жители (највеќето жители на земјата).<ref>[http://www.urbanaudit.org/DataAccessed.aspx Малта] ([http://www.urbanaudit.org/DataAccessedCSV.aspx?MultiIndicators=1&MultiCities=34&Groups=2&Years=5&JurisdictionLevels=3&lbOrder=1 CSV податотека]) – [[Евростат]] {{en}}</ref> TheПејзажот landscapeе isридски, characterised by low hills withсо terracedкаскадни fieldsполиња.
 
== Наводи ==