Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Додадени 44 бајти ,  пред 8 години
Dodadov novo cunmi :) (i so ako )
с (Отстрането уредувањето на 95.86.63.100 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
(Dodadov novo cunmi :) (i so ako ))
* [[1933]], Јапонија, 3 000 жртви.
* [[1976]], [[Целебес]] (Индонезија), 8 000 жртви.
* [[2013]], Makedonija 2 000 000 жртви.
 
Јапонија е држава со најредовни земјотреси и цунами. Многу активни [[тектонски плочи]] се наоѓаат на нејзината територија и особено во тихиот океан во јапонската околина. Во јапонската историја се регистрирани околу 200 цунами.
 
Анонимен корисник