Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Додадени 44 бајти ,  пред 8 години
Dodadov novo cunmi :)
с (Bot: Migrating 114 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8070 (translate me))
(Dodadov novo cunmi :))
* [[1933]], Јапонија, 3 000 жртви.
* [[1976]], [[Целебес]] (Индонезија), 8 000 жртви.
* [[2013]], Makedonija 2 000 000 жртви.
 
Јапонија е држава со најредовни земјотреси и цунами. Многу активни [[тектонски плочи]] се наоѓаат на нејзината територија и особено во тихиот океан во јапонската околина. Во јапонската историја се регистрирани околу 200 цунами.
 
Анонимен корисник