Разлика помеѓу преработките на „Категорија:Заштитени страници“

интервики, кат, шаблони, објаснување
 
(интервики, кат, шаблони, објаснување)
{{скриенакат}}
[[Категорија:Википедија]]
{{Категорија за Википедија|shortcut=КАТ:ЗАШТИТЕНИ
|
Оваа категорија и нејзините подкатегории содржат страници што биле '''целосно заштитени''' во согласност со [[Википедија:Правила за заштитување|правилата за заштитување]]. Целосна заштита значи забрана за уредување од било кој, освен од [[Википедија:Администратори|администратори]]. За полузаштитени страници, коишто не може да се уредуваат од <!-- [[Wikipedia:Why create an account?| -->анонимни и новорегистрирани корисници<!-- ]] -->, видете [[:Категорија:Полу-заштитени страници]]
 
За да додадете страница во оваа категорија, додадете {{[[Шаблон:Заштитено|Заштитено]]}} или една од поспецифичните [[:Категорија:Шаблони за заштитување|шаблони за заштитување]]. Таков шаблон треба да се постави само ако страницата е всушност заштитена.
 
Треба да се знае дека самото додавање на шаблон '''не''' ја заштитува страницата. Исто така, самото заштитување на страницата не го додава шаблонот автоматски. За да се избегнат забуни, најдобро е да се додава шаблонот '''веднаш''' по заштитувањето на страницата.
}}
{{CategoryTOC}}
{{Commons cat|Protected}}
 
[[Категорија:ВикипедијаЗаштита на страници]]
 
[[cs:Kategorie:Zamčené stránky]]
[[en:Category:Protected]]
[[es:Categoría:Wikipedia:Páginas protegidas]]
[[fr:Catégorie:Page protégée]]
[[ko:분류:보호 문서]]
[[it:Categoria:Pagine protette]]
[[hu:Kategória:Védett lapok]]
[[ja:Category:編集保護中の記事]]
[[pt:Categoria:!Páginas protegidas]]
[[sk:Kategória:Wikipédia:Zamknuté stránky]]
[[sl:Kategorija:Zaščitene strani]]
[[fi:Luokka:Suojatut sivut]]
[[zh:Category:被保护的页面]]